19 травня 2013 р. з 13.00 до 17.00 у сквері «Юність» (біля Драматичного театру) буде проходити «Жива бібліотека», організована благодійним фондом «Інсайт» за підтримки МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні». «Бібліотека» буде проведена в рамках акції до Дня пам’яті людей, які померли від СНІД.

 Мета «Живої бібліотеки» – сприяти покращенню розуміння і усвідомлення того факту, що люди бувають різними, допомогти людям, незалежно від їх професій та статусів, віросповідання та сексуальної орієнтації знайти спільну мову з іншими і отримати відповіді на запитання, яких не буває у звичайних книгах.

 «Жива бібліотека» спрямована на подолання бар’єрів у сприйнятті інших людей тих хто не вписується у традиційні рамки «звичайності» суспільства. «Книжки» в бібліотеці – живі люди, представники різноманітних груп, які часто відчувають на собі упереджене ставлення та стереотипний спосіб мислення інших, стаючи жертвами дискримінації та соціальної ізоляції.

 Впродовж 4 годин всі бажаючі матимуть змогу побувати в цій унікальній бібліотеці та почитати такі «Книги»:

 -      Людина, яка живе з ВІЛ;

-      Первинна профілактика;

-      Арт-терапія;

-      Людина, що вживала наркотики;

-      Людина, яка знаходиться на замісної підтримувальної терапії та інші;

 Спілкування з тими, хто не схожий на нас, допомагає нам стати вільнішими. 

  ЖИВА БІБЛІОТЕКА має за мету привернути увагу громадськості до питань стигми та дискримінації людей, які представляють різноманітні групи, котрі суспільство зазвичай вирізняє через їхню відмінність від загальної більшості, зокрема громад вразливих до ВІЛ-інфекції. Цей захід має допомогти нам зрозуміти й усвідомити, звідки виникають стереотипи, наскільки часто вони є відображенням наших внутрішніх страхів, браку інформації та невпевненості, аніж існуючої реальності.

Жива Бібліотека – це спроба відкрити шлях до кращого розуміння відмінностей між людьми, яке забезпечує існування багатого й відкритого суспільства. Тому ця ініціатива спрямована на всі соціальні верстви, які хочуть дізнатися більше про інших та про самих себе.

Як? Де? І хто працює з Живою Бібліотекою? 

Жива Бібліотека працює у такий же спосіб, як і звичайна, добре нам відома, бібліотека – читачі звертаються до бібліотеки, заповнюють картки читачів, вибирають книгу, позичаючи її на певний час. Прочитавши книгу, читач повертає її до бібліотеки та, за бажанням, бере іншу. Єдине, що відрізняє Живу Бібліотеку від звичайної, це та обставина, що її книги – це не звичні продукти на папері, а живі люди. Вони репрезентують різноманітні групи нашого суспільства, які часто зазнають упередженого ставлення до себе й потерпають від стереотипів; люди, які стають жертвами дискримінації або соціальної ізоляції.

З кого створюють Живу Бібліотеку? 

Книга – це людина, яка через своє етнічне походження, релігійні погляди, професію, стан здоров’я, сексуальну або соціальну приналежність, є ізольованою. Ця людина готова відкрити свій статус та досвід у розмові, в обговоренні та дискусії із спірних питання з Читачем.

Наприклад, Книги можуть мати такі назви: люди з фізичними вадами, люди, які живуть з ВІЛ, представники етнічних та національних меншин, колишні ув`язнені, люди, які вживають наркотики та ін.

Читач – це будь-який відвідувач Живої Бібліотеки, котрий зацікавлений дізнатись більше про конкретну групу, що її репрезентує Книга, або прагне поставити «заборонені питання» Книзі в необразливій формі у сприятливій, дружній атмосфері.

Бібліотекар – це людина, яка сприяє спілкуванню Книги та Читача. Він може пояснити концепцію та правила Живої бібліотеки, він відповідає за технічні деталі (слідкує за часом, реєстрацією, збором опитувальних форм читачів тощо).

Коли? 

Жива Бібліотека буде проходити у рамках акції до Всесвітнього дня пам’яті людей, які загинули від СНІД.

Як? 

·         Читач приходить і реєструється в Бібліотеці.

·         Він/вона обирає з каталогу Книгу, котра його зацікавила.

·         Читач підписом засвідчує свою згоду з правилами позики, а забезпечення конфіденційності – завдання Бібліотекаря.

·         Починається читання (Книга та Читач). Читання в Живій Бібліотеці означає обговорення тих аспектів, що зацікавили Читача, того, що хотілось би йому дізнатися про Книгу, та ті деталі, про які в обраній Книзі можна довідатися.

·         Читання кожної Книги обмежене певним часом.