Всесвітній день здоров’я відзначається 7 квітня в ознаменування річниці заснування ВООЗ в 1948 році. Кожен рік для Всесвітнього дня здоров’я вибирається тема, що відбиває яку-небудь пріоритетну проблему суспільної охорони здоров’я в світі. У 2013 році темою Всесвітнього дня здоров’я була обрана гіпертонія.

 

 Гіпертонія, або високий кров’яний тиск, підвищує ризик розвитку інфаркту, інсульту та ниркової недостатності і може також призводити до сліпоти, аритмії та серцевої недостатності. У близько 40% дорослих людей в світі розвивається гіпертонія. Але гіпертонію можна запобігати і лікувати.

 

 Близько 40% дорослих людей в світі мають високий кров’яний тиск.

 

 17,3 млн. у 2008 році 17300000 людей померли в результаті серцево-судинних захворювань.

 

 Що таке гіпертонія?

 

 Гіпертонія – відома також як високий кров’яний тиск – підвищує ризик розвитку інфаркту, інсульту та ниркової недостатності. Неконтрольована гіпертонія може також призводити до сліпоти, аритмії та серцевої недостатності. Ризик розвитку цих ускладнень зростає при наявності інших серцево-судинних факторів ризику, таких як діабет. Близько 40% дорослих людей в світі мають гіпертонію. Частка людей з гіпертонією з віком зростає – від однієї людини до десяти у віці від 20 до 40 років, до п’яти з десяти у віці від 50 до 60 років. Більш високі рівні поширеності гіпертонії відзначаються в деяких країнах з низьким рівнем доходу в Африці: імовірно у багатьох африканських країнах гіпертонією страждає більше 40% дорослого населення.

 

 Але гіпертонію можна запобігати і лікувати. У деяких розвинених країнах профілактика і лікування гіпертонії, а також інших факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань привели до зниження смертності від хвороб серця.

 

 Ризик розвитку гіпертонії можна знизити шляхом:

 

 ·                   зменшення споживання солі;

 

 ·                   збалансованого харчування;

 

 ·                   відмови від шкідливого вживання алкоголю;

 

 ·                   регулярна фізична активність;

 

 ·                   підтримка нормальної ваги тіла;

 

 ·                   відмова від вживання тютюну.

 

Цілі Всесвітнього дня здоров’я 2013

 

 Кінцевою метою Всесвітнього дня здоров’я 2013 є зменшення кількості інфарктів та інсультів.

 

 Кампанія має наступні конкретні цілі:

 

 ·       підвищити обізнаність щодо причин та наслідків високого кров’яного тиску;

 

·       надавати інформацію щодо профілактики високого кров’яного тиску і пов’язаних з ним ускладнень;

 

·  настійно рекомендувати дорослим людям перевіряти кров’яний тиск і слідувати порадам фахівців охорони здоров’я;

 

·       сприяти самоконтролю для профілактики високого кров’яного тиску;

 

·    забезпечити, щоб вимірювання кров’яного тиску було доступно за вартістю для всіх людей;

 

·   спонукати національні і місцеві органи управління до створення навколишнього середовища, сприятливого для здорових форм поведінки.

 

Артеріальна гіпертензія (АГ) – одне з найпоширеніших захворювань в Україні. У 2011 році зареєстровано майже 12 млн. осіб, хворих на АГ, що становить 26 % населення України. Щороку при зверненні жителів України до лікувально-профілактичних закладів вперше, виявляється понад 1 млн. хворих на АГ. У структурі загальної смертності населення України смертність від хвороб системи кровообігу становить 66,3 % та посідає одне з перших місць, як в Україні, так і в Європі. Серед осіб з підвищеним артеріальним тиском знають про наявність цього захворювання лише 80 % хворих, з них лікуються лише 53 %, причому ефективно – 12 %.

 

Міністерством охорони здоров’я було впроваджено Програму профілактики та лікування артеріальної гіпертензії в Україні (далі Програма), а також розроблено регіональні програми і заходи щодо її виконання у всіх областях України. Кабінети в поліклініках для виявлення хворих на артеріальну гіпертензію існують в усіх регіонах. В 13 областях створені пункти вимірювання артеріального тиску в місцях масового перебування людей: в аптеках, на ринках, на вокзалах, великих торговельних комплексах, кінотеатрах, автостанціях, поштових відділеннях і на пляжах.

 

Практичні поради всім, хто хоче правильно вимірювати свій артеріальний тиск.

 

1. Перед вимірюванням тиску потрібно відпочити 7-10 хвилин!

 

Пам’ятайте, що впродовж 7-10 хвилин відпочинку Ваш тиск може знизитися на 10-15%.

 

2. Під час вимірювання тиску треба правильно сидіти!

 

Ваша спина повинна мати опору, тому сідайте у крісло або на ! стілець з високою спинкою. Рука вільно лежить на столі або на підлокітнику крісла. Слідкуйте за тим, щоб рука (її верхня частина) розміщувалась вздовж тіла, а не була витягнута вперед.

 

3. Правильно і кожного разу однаково надягайте манжету!

 

Манжета повинна розміщуватися нарівні серця, тобто на 2-2,5 см вище ліктьового згину, щільно і рівномірно прилягаючи до поверхні плеча. Манжету необхідно одягати трохи навкіс, враховуючи конічну форму руки: це сприятиме рів­номірному приляганню манжети і підвищить точність вимірювання. Металева скоба на манжеті допоможе Вам це зробити!

 

4. Повторне вимірювання на одній руці можна проводити лише через 2-3 хвилини!!!

 

При вимірюванні тиску кожне перетискання руки повністю припиняє кровотік, і для його відновлення потрібен час. Тому, коли ви робите серію вимірювань на одній руці, треба зняти манжету на 2-3 хвилини між вимірюваннями або максимально розслабити її. Якщо ви цьогоне зробите, результат кожного наступного вимірювання буде значно менше попереднього!

 

5. Користувачам напівавтоматичних тонометрів.

 

Накачувати повітря в манжету можна тільки після того, як пролунає звуковий сигнал, а на дисплеї з’явиться “0″ і символ “стрілочка вгору” ^.

 

6. Накачуйте повітря у манжету напівавтоматичного приладу на 40 мм. рт. ст. вище очікуваного вами тиску – це так звана «зона пошуку». Наприклад, якщо Ви очікуєте тиск 160 мм. рт. ст., манжету слід накачати до 200 мм.рт.ст.

 

Якщо тиску повітря в манжеті недостатньо для виконання вимірювання, на дисплеї з’явиться символ ^. В цьому випадку, не вимикаючи прилад, необхідно накачати повітря в манжету до більш високого значення тиску.

 

7. Тримати грушу напівавтомата треба повітряним клапаном догори . Таким чином, ми значно зменшуємо попадання пилу, який є на кожному столі, в середину приладу.

 

8. Увага! Після вимкнення тонометра, не знімаючи манжету, натисніть на клапан випуску повітря, щоб у манжеті незалишалося залишкове повітря.

 

9. Користувачу тонометра на зап’ястя

 

Вимірюйте тиск сидячи за столом, кожного разу в однаковій позі. Спина повинна мати опору. Руку, на якій знаходиться тонометр, необхідно підтримувати іншою рукою. Зап’ястя з приладом повинно розміщуватися на рівні серця. Тоді результати будуть стабільними і точними!

 

Пам’ятайте! Попередження таких катастроф, як інфаркт, інсульт, гіпертонічний криз залежить від Вашого способу життя!

Джерело:  http://www.zdorov.gov.ua/