З цієї  нагоди вперше у Черкасах відбувся круглий стіл за участю Черкаської обласної державної адміністрації, де зібралися представники охорони здоров’я, епідемічної служби та недержавних організацій. Під час засідання обговорили питання щодо об’єднання зусиль у сфері подолання епідемії туберкульозу, покращення стану діагностики туберкульозу та вирішення фінансових проблем.

            Ситуація із захворюванням на туберкульоз та підхід до цієї проблеми з боку влади будь-якої держави завжди були індикаторами її соціального благополуччя.

            За даними ВООЗ, третя частина населення планети інфікована мікобактеріями туберкульозу(1,9 млрд.), з них близько 60 млн. хворі на туберкульоз.

Туберкульоз – хвороба, від якої ніхто не застрахований. Основний шлях передачі туберкульозу – повітряно-крапельний. Саме тому віл цієї недуги ніхто не може бути застрахований, так як поки ніхто з нас не може жити і не дихати, не говорити.

Особливу стурбованість викликає той факт, що в Україні та Черкаській області, наявна стійка тенденція до розповсюдження хіміорезистетного туберкульозу, що потребує більш тривалого та вартісного лікування. На сьогоднішній день в області наявні хворі, в яких туберкульозна паличка стійка майже до всіх протитуберкульозних препаратів. такі хворі приречені.

            Невирішеність питань профілактики туберкульозу в тюрмах, низька прихильність до лікування громадян, що звільнилися з місць позбавлення волі і є хворими на туберкульоз, недостатність інформаційно-роз’яснувальної роботи на національному та регіональних рівнях, хронічне недофінансування протитуберкульозних заходів з Державного бюджету, зростання поєднаної інфекції туберкульоз – ВІЛ/СНІД та інші чинники – все це лягає важким тягарем проблеми туберкульозу для нашої країни.

В сучасному суспільстві доведено, що профілактика  будь-якого захворювання, в тому числі і туберкульозу,  більш економічно вигідно як для держави так і для окремої людини.

За підсумками круглого столу визначили основні майбутні стратегії:

-          Підписати Меморандум «Про взаєморозуміння та співпрацю» між Черкаською облдержадміністрацією, Черкаською обласною радою та благодійним фондом Р. Ахметова «Розвиток України»

-          Підготувати нову обласну програму з протидії туберкульозу з 2012 – 2016р

-          Розвивати співпрацю з недержавними організаціями

-          Поширити та активізувати ЗМІ з надання інформації з профілактики туберкульозу

 Як вберегтися від туберкульозу:

-          раціональне харчування збагачене вітамінами та мінералами

-          заняття фізкультурою

-          загартування

-          проходити обстеження на ФГ  хоча 1 раз на 2 роки

-          вживати в їжу добре оброблені продукти тваринного походження (м’ясо, птицю, молоко), не вживати продукти від хворих тварин, неможна купувати продукти на стихійних ринках

-          більше перебувати на свіжому повітрі

-          дотримання гігієнічних норм та санітарії

 Пам’ятайте, ваше здоров’я у ваших руках….

 В 2011 р. в Черкаській області було виявлено вперше 733 особи. хворих на туберкульоз, що становить 57, 2 випадки захворювання на туберкульоз на 100 тис. населення (Україна – 67,2). Порівняно з попереднім роком, захворюваність на туберкульоз зменшилась на 3,9%.

Померло від туберкульозу 134 особи, більшість яких – це молоді люди, працездатного віку. Смертність від туберкульозу в 2011 р. збільшилась на 6,7% порівняно з 2010 р. і становить 10,5 на 100 тис. населення проти 9,8 на 100 тис. населення за 2010р (Україна 2011р.– 15,2%). Негативним є також те, що в 1,8 рази збільшилась кількість людей, що померли від туберкульозу до 1 року з моменту встановлення діагнозу. Так в 2011 р. до року спостереження померло 33 особи, що становить 24,6% до загальної кількості померлих від туберкульозу, проти 14,2% за 2010р. (Україна 2010р. – 15,6%).

            За 2010 захворіло на активний туберкульоз 20 дітей і 4 підлітки, у 2011 р. захворіло 18 дітей і 8 підлітків (Україна 2010 – 8,2% діти, 30,2% підлітки, а 2011 – 8% дітей. 27,7% підлітки).