Короткий огляд про волонтерську діяльність
Хто такий волонтер? Чи можеш ти займатися волонтерською діяльністю? Бажаєш стати волонтером?

Коли людина вирішує займатися волонтерською діяльністю, для неї важливо визначитися з напрямом роботи.

Волонтерська робота, в основу якої покладений принцип «рівний-рівному», має велике значення у профілактиці негативних явищ серед молоді.
Згідно з термінологією Міжнародного Дитячого Фонду Організації Об’єднаних націй, молодь – це особи віком від 10 до 24 років. Саме ця категорія населення найбільш психологічно нестабільна, у неї, на відміну від інших вікових груп, існує своє уявлення про ризик і ризиковану поведінку. Часто, з огляду на брак досвіду та необхідних знань про можливі загрози ризикованої поведінки для здоров’я, молоді люди не можуть уникнути негативних наслідків (небажана вагітність, венеричні захворювання, наркоманія тощо) для себе і своїх близьких, що й визначає важливість формування у них навичок безпечної поведінки і поширення обізнаності можливих наслідків ризикованої поведінки.

Волонтер – (від фран. – доброволець) людина, яка хоче і намагається вирішить не лише свої внутрішні проблеми, а й допомогти у вирішенні різноманітних проблем іншим людям; людина, яка дає поради; розповсюджує інформацію, яка може допомогти в подальшому.

Слід запамятати, що у кожного своя дорога, і допомагаючи іншим, не треба повчать, можна лише пропонувати на вибір різні варіанти, або наштовхнуть людину на ту чи іншу думку. А вибір в будь-якому випадку залишається за людиною.

Волонтер – людина, яка несе добро, допомогу.

Волонтерська робота, в основу якої покладений принцип «рівний-рівному», має велике значення у профілактиці негативних явищ серед молоді. Роль волонтерів у напрямі профілактики негативних явищ серед молоді можна охарактеризувати як «просвітницьку». Вона включає формування мотивації щодо ведення здорового способу життя, надання необхідної інформації. Щодо останнього пункту, то інформація повинна бути різноплановою.
Ще один з аспектів нашої просвітницької діяльності – агітація за перевірку крові на ВІЛ-інфекцію, роз’яснення, що це можна і треба робити безкоштовно і анонімно з зазначенням місця перевірки. Також повідомити про організації, де вони можуть отримати інформацію та конкретну допомогу.

Перед тим, як остаточно вирішитися з бажанням займатися волонтерською діяльністю, кожен повинен чітко визначити для себе:

  • Чому ви хочете стати волонтером?
  • Скільки часу ви зможете і готові витратити на цю роботу?
  • Який графік роботи для вас підходить (вечір-ранок, вихідні, один раз на тиждень, місяць і та ін.)?
  • Що ви вмієте?

Притча «Морська зірка».
Одного разу йшов чоловік по березі моря. Він помітив, що за ніч на берег викинуло велику кількість морських ракушок і зірок. З радістю, насолоджуючись ранковим сонцем, чоловік пройшов не одну милю по піску.

Далі він побачив, як хтось танцює на пляжі. Здивувавшись, що хтось радіє життю таким способом, він підійшов ближче. Коли він наблизився, то побачив, що фігурка не танцює, а старанно повторює якусь дію. Підійшовши ще ближче, чоловік побачив, що це дитина. Маленька дівчинка старанно збирала на березі морські зірочки і кидала їх у море. Від здивування чоловік зупинився і запитав:
- «Навіщо ти кидаєш їх у море?»
- «Якщо я залишу їх на березі, то сонце висушить їх, вони помруть. Я кидаю їх у море, бо хочу, щоб вони жили».

Чоловік замислився, а потім, згадавши скільки миль він пройшов, і сказав: «Так, дійсно, цих зірок я бачив на березі мільйони. Але що ти можеш змінить?»

Дівчинка замислилась на хвилинку над словами чоловіка, а потім повільно нагнулась, підняла ще одну зірку і кинула в море. Потім повернулась до чоловіка і промовила: «Можливо ви праві, але саме цій зірці я змінила життя».

Робота волонтера по профілактиці – це один із способів, який дозволяє перетворити навчання з питань ВІЛ-інфекції у більше, ніж просто надання інформації. Це спроба змінити відношення до проблеми і стимулювання людей передивитися ризиковану поведінку. Це також може сприяти подоланню деяких соціальних бар’єрів, наприклад Віл-інфікована людина може відверто поговорити з іншою Віл-інфікованою людиною про їх проблему.
Результат волонтерської діяльності – зміна поведінки людей, їх звичок, в першу чергу на те, щоб сформувати у них правильне уявлення про ту чи іншу проблему.
Особливого значення сьогодні набула проблема поширення негативних явищ серед молоді, особливо в контексті поширення ВІЛ/СНІДу. Рішення цієї проблеми – загальнонаціональне завдання. На нашу думку, саме волонтерський рух слід розглядати як шлях боротьби з негативними явищами, «профілактичною роботою», спрямованою на молодь. Важливе значення набувають подальші розробки у цій галузі: покращення структури тренінгів, розширення цільової аудиторії, залучення державних органів до співпраці. Значним кроком стало створення проекту закону «Про волонтерів», що свідчить про визнання ролі волонтерської діяльності у профілактиці негативних явищ у молодіжному середовищі на рівні держави.

Якщо ви бажаєте стати волонтером нашої організації і приймати участь у проведенні акцій та інших заходів – слідкуйте за нашими подіями та звертайтеся за нашими контактами.