Жителі Черкаської  області (більше 800 осіб), хворі на вірусний гепатит С (ВГС), не мають надійних гарантій отримати лікування за рахунок держави.

 Нещодавно прийнята Державна цільова програма протидії вірусним гепатитам передбачає фінансування на придбання медичних препаратів для хворих на ВГС на рівні 65 млн. дол. США до кінця 2015 року. Також програмою передбачається залучення додаткового фінансування з обласних бюджетів.

За даними ВООЗ Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення інфекції. За даними експертів, гепатитом С інфіковано більше 3 % громадян, що становить більше 1 млн. осіб. Невтішні результати підтвердилися під час проведення дослідження, ініційованого Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна) наприкінці липня 2013 року. За допомогою «швидких тестів» медпрацівниками було протестовано 1422 людини в 30 містах країни.  Гепатит С було виявлено у 13% протестованих.

 

Незважаючи на гостроту ситуації, місцева влада досі не прийняла програму протидії вірусним гепатитам, що може стати смертельним вироком для інфікованих громадян. Відсутність адекватної відповіді місцевої влади на епідемію не тільки ставить під загрозу життя сотень мешканців області, а ще й перешкоджає регіону в отриманні додаткового фінансування від міжнародних недержавних організацій. Наразі  основною умовою надання міжнародного фінансування є власний внесок області в боротьбу з епідемією ВГС.

Актуальною проблемою залишається доступ до лікування гепатиту С для представників найбільш уразливих груп населення, які не можуть розраховувати на підтримку з боку держави.

Зважаючи на це, в жовтні 2013 року, за підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією,  Альянсу-Україна вдалося  розпочати лікування в Україні для перших хворих.  Це стало можливим завдяки угоді з одним із провідних виробників лікарських засобів про зменшення ціни за один стандартний курс лікування – з 13 200 до 5 000 доларів США. Саме тому важливо встановлювати квоти на лікування для уразливих груп в обласні програми, а також закуповувати препарати для лікування ВГС за ціною, зниженою Альянсом-Україна у 2.5 рази. Знижена ціна дозволить у майбутньому збільшити кількість пацієнтів, які будуть мати можливість отримати довгоочікуване лікування.

Спільні зусилля Альянсу-Україна, представників державних структур та активістів з питань розширення доступу до лікування ВГС в рамках всеукраїнської кампанії «Вимагаємо лікування!» вже сприяли затвердженню Державної та  обласних програм з протидії поширенню гепатиту С, частковому виділенню коштів з державного бюджету  та бюджетів  Полтавської, Сумської,  Житомирської, Хмельницької, Закарпатської, Тернопільської, Вінницької областей, а також з бюджетів міст Харків та Севастополь. Але  реальна потреба у лікуванні значно вища, –  на сьогоднішній день лише у цих регіонах в черзі на лікування перебуває близько 16 000 осіб, тому збільшення виділення бюджетного фінансування усіх рівнів є життєво необхідним .

Альянс-Україна спільно з партнерськими організаціями здійснює адвокацію збільшення доступу до лікування ВГС з 2011 року в рамках всеукраїнської кампанії «Вимагаємо лікування!». Головна мета кампанії, що реалізується за підтримки МФ «Відродження» та Levis Strauss Foundation – підвищення рівня обізнаності загального населення щодо ВГС; розробка та затвердження державної та обласних програм профілактики та лікування вірусних гепатитів; виділення коштів з державних бюджетів та місцевих  бюджетів на лікування; створення і впровадження механізму збору даних щодо рівня інфікування, та оприлюднення достовірної статистики; включення уразливих груп до програм профілактики та лікування вірусних гепатитів; об’єднання зусиль громадського сектору та державних структур щодо протидії епідемії ВГС; зниження ціни на діагностику та лікування ВГС.     

 

Контактна особа:

Калініна Алла, регіональний координатор

Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні в Черкаській області

О975107882