ВІЛ – Вірус імунодефіциту людини
СНІД – Синдром набутого імунодефіциту

ВІЛ і СНІД. У чому відмінності?

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий з початку 80-х років ХХ століття. До теперішнього часу відомі його природа і структура, шляхи передачі та життєздатність вірусу.

Коли людина заражається ВІЛ, вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами.

Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре на протязі багатьох років і навіть не знати, що він інфікований. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливим для багатьох інфекційних хвороб.

Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Цей період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називається “періодом вікна”.

ВІЛ та СНІД – не одне й те саме. ВІЛ – це вірус, що вражає імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету.

Людина, що живе з ВІЛ, з часом може почати хворіти частіше, ніж звичайно. Власне, хвороба СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) зазвичай виникає через кілька років після зараження ВІЛ, коли у людини розвиваються одне або декілька дуже серйозних захворювань.

Єдиний спосіб з’ясувати присутність ВІЛ в організмі – провести спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Як же уникнути зараження ВІЛ?
У яких ситуаціях існує ймовірність зараження?
Які контакти з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД (ЛЖВС), безпечні?

Як відбувається зараження ВІЛ?

Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:

 • Незахищений (без презерватива) проникаючий статевий акт;
 • Спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію;
 • Використання нестерільного інструментарію для татуювання та пірсингу;
 • Використання чужих для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові;
 • Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю.

Іншими словами, ВІЛ передається через кров, сперму, вагінальні виділення і материнське молоко, але не через інші рідини організму (такі як слюна, піт, сльози, сеча і фекалії).

Вживаючи алкоголь та наркотики, ви теж ризикуєте. Вживання наркотиків в переважній більшості випадків згубно позначається на здоров’ї людей. Найбільш небезпечним є ін’єкційне вживання наркотиків: саме так можна заразитися ВІЛ, вірусами гепатитів B і C, сифіліс та іншими інфекційними захворюваннями. Інфекції можуть потрапити в кров при спільному використанні ін’єкційного інструментарію: через чужий шприц або голку, а також через інший інструментарій для ін’єкцій (фільтри, воду та посуд для приготування розчинів). Дуже високий ризик зараження ін’єкційного несуть в собі розчини наркотиків, при приготуванні яких була використана кров, так як вона може містити збудників небезпечних захворювань.

Необхідно пам’ятати, що алкоголь – це теж наркотик, під його впливом людина часто втрачає контроль над ситуацією, що може призвести до скоєння необдуманих і ризикованих вчинків.

Як ВІЛ не передається?

ВІЛ і СНІД викликають страх і занепокоєння, які часто виявляються перебільшеними. Люди бояться заразитися ВІЛ при звичайному побутовому контакті. Ці страхи не обгрунтована. Звичайний контакт з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, абсолютно безпечний. Всі шляхи передачі ВІЛ добре досліджені і науково доведені.

ВІЛ не передається:

 • При рукостисканні або обіймах;
 • Через піт чи сльози;
 • При кашлі та чханні;
 • При використанні загальної посуду чи постільної білизни;
 • При спільному використанні ванни і унітазу;
 • При колективних видах спорту;
 • При перебуванні в одному приміщенні;
 • В громадському транспорті;
 • Від тварин чи при укусах комах;
 • При поцілунку / через слину, так як концентрації вірусу в слині недостатньо для інфікування. За всю історію вивчення ВІЛ / СНІД не було зафіксовано жодного випадку зараження цим способом.

Прийміть запобіжні заходи

Уникнути зараження ВІЛ-інфекцією можна. Є дуже простий і доступний спосіб зберегти здоров’я собі та своєму партнеру – це безпечний секс.

Безпечний секс – це секс, при якому виключено попадання в організм чужої крові, сперми або піхвових виділень.

Це означає, що ви можете:

 • Цілуватися;
 • Лежати разом, обіймати;
 • Пестити і масажувати одине одного.

Однак, якщо ви робите проникаючий статевий акт, ви завжди повинні використовувати презерватив.

Слід мати на увазі, що деякі інфекції можуть передаватися при контакті з слизовими оболонками. Тому при заняттях оральним сексом також необхідно використовувати презерватив і / або латексні серветку (яку цілком може замінити розрізаний вздовж презерватив або навіть харчова плівка).

Необхідно знати, що при спільному використанні фаллоімітатора також можлива передача ВІЛ та інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тому такі контакти завжди повинні бути захищені презервативом – окремим для кожного партнера.

Безпечний секс – це самий надійний спосіб профілактики ВІЛ / СНІДу та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. До того ж, це зручний і безпечний метод планування сім’ї, оскільки використання презерватива вирішує ще одну важливу проблему – запобігання небажаної вагітності.

Само собою зрозуміло, що люди, що вживають наркотики, теж повинні завжди охороняти під час сексу.

Знання шляхів передачі ВІЛ дає нам можливість правильно оцінювати свій ризик зараження цією інфекцією і вживати заходів обережності. Постійна практика безпечного сексу та використання презервативів дозволять запобігти зараженню ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, а також уникнути небажаної вагітності.

Якщо у Вас є підозри щодо можливого зараження ВІЛ-негайно зверніться до лікаря. Достовірна інформація, отримана на консультації у фахівця, допоможе прояснити ситуацію і порозкидає необгрунтовані страхи.

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)

При занятті незахищеним проникаючим сексом (без використання презерватива) можна заразитися не тільки ВІЛ, але й інфекціями, що передаються статевим шляхом. Ці інфекції дуже поширені і можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я, наприклад, безпліддя, якщо їх не вилікувати вчасно. До того ж люди, які страждають ИППП, більш уразливі перед ВІЛ-інфекцією. Вірус швидше потрапляє в організм через виразки, рани і інші пошкодження слизових оболонок, спричинені ІПСШ.

Зараз відомо близько 20 інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ / СНІД. Ось деякі з них:

 • Сифіліс
 • Гонорея
 • Трихомоніаз
 • Хламідія
 • Генітальний герпес
 • Генітальна бородавка
 • Кандидоз
 • Гепатит В – інфекційне захворювання печінки

Отже, не відкладайте візит до лікаря, якщо знайдете в себе наступні прояви:

 • Слизові, гнійні виділення з пеніса, піхви або анального отвору;
 • Відчуття печіння або біль, в тому числі при сечовипусканні;
 • Ранки, пухирі, бородавки на пеніс, в піхву, в анальному отворі або у роті;
 • Подразнення навколо геніталій або на них.

Не займайтеся самолікуванням, дотримуючись порад друзів або керуючись чутками про методи лікування. При самолікування існує велика ймовірність того, що ви не вилікувати інфекцію повністю, і вона стане хронічною. Тому так важливо негайно проконсультуватися з лікарем – адже хвороба не пройде сама по собі.

Не варто тихо переживати це в собі, нічого не предпрінімая. Ці хвороби не пройдуть самі по собі. При виявленні у себе або у партнера будь-якої з наведених ознак слід негайно звернутися до лікаря. Більшість інфекцій, що передаються статевим шляхом, можна вилікувати, особливо якщо вони виявлено на ранній стадії. НЕ вилеченние вчасно ИППП можуть мати серйозні наслідки.

Якщо у вас був незахищений статевий контакт, і ви підозрюєте, що могли заразитися, негайно зверніться до лікаря, навіть якщо у вас немає явних симптомів.

Поговори про це зі своїм партнером

Як почати розмову “про це”?

Ми з легкістю говоримо про секс з друзями, але чомусь соромиться говорити про це з партнером. Займатися безпечним сексом – це природно і просто. Скажіть своєму партнеру, що ви хочете використовувати презерватив. Якщо вам все-таки важко почати цю розмову, просто дістаньте презерватив. Можна спробувати зробити це жартома. Якщо ви пропонуєте використовувати презерватив, це зовсім не означає, що ви не довіряєте партнера. Навпаки, це говорить про те, що ви проявляєте турботу один про одного і у вас є почуття відповідальності. Якщо ваш партнер все-таки відмовляється використовувати презерватив, проявіть наполегливість. З’ясуйте раз і назавжди ваше відношення до безпечного сексу. Тоді й ви, і ваш партнер відчуєте себе значно краще.

Не забувайте, що ви можете просто відмовитися від сексу, якщо вам не вдається переконати свого партнера в необхідності використовувати презерватив. Ви можете запропонувати обговорити це питання в інший раз або прочитати цю брошуру разом з вами.

Люди, що живуть з ВІЛ / СНІД

Говорячи на цю тему, не можна не згадати про людей, які живуть з ВІЛ і СНІД. Не варто забувати про те, яку важливу роль відіграє для них підтримка суспільства і тих, хто знаходиться поряд з ними.

Різні люди відчувають дуже різні почуття в ситуаціях, пов’язаних з ВІЛ / СНІД. Для кого-то це досить сумнівні тема, і таких людей в основному цікавить, наскільки розповсюджений і заразилися вірусом. Для інших це розмови і чутки, які витають в колі їх спілкування про малознайомих людей. А для кого-то це дуже серйозний і насущного питання, тому що ця проблема торкнулася близьких-друга, колеги, родича або просто доброго знайомого.

Є деякі моменти, які об’єднують переживання всіх людей, яким довелося спілкуватися з людьми з ВІЛ / СНІД. Спочатку багато хто бояться заразитися самі. Це звичайна ситуація: такий страх найчастіше викликаний тим, що люди не знають про шляхи передачі ВІЛ. Як правило, вчасно одержана достовірна інформація допомагає подолати цей страх. Багато хто відчувають себе легше, бачачи, як інші люди запросто і без опаски спілкуються з людиною, що живуть з ВІЛ / СНІД. Також буває корисно поговорити з лікарем, якому ви довіряєте: професіонал зможе підтвердити або спростувати ту чи іншу інформацію.

Деякі кажуть, що тривожні почуття при спілкуванні з ЛЖВС сродни незручності, виникає в незнайомому оточенні: не знаєш, як поводитися, як піти на контакт; про що можна говорити, а про що не слід, а що може образити або зачепити людини. Однак насправді спілкування з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, не відрізняється від звичайного спілкування з іншими: головне, бути самим собою.