Що таке ВІЛ-інфекція?

 ВІЛ-інфекція – це захворювання, викликане ВІЛ.

Що таке СНІД?

 СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – завершальна стадія ВІЛ-інфекції.

Що таке ВІЛ?

 ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) – призводить до розвитку ВІЛ-інфекції і захворювання на СНІД.

Звідки з’явився ВІЛ??

 Експерти вважають, що вірус розповсюдився по всьому світу з Африканського континенту. Поступово ВІЛ набув нових якостей, які зробили його небезпечним для людини.

Коли зареєстровані перші випадки ВІЛ/СНІДу в світі і в Україні?

 Перші випадки незвичайної імунної недостатності відзначені серед чоловіків-геїв у США в 1981 р. В 1987 р. перші випадки ВІЛ-інфекції зареєстровані в Україні.

  Який шлях передачі ВІЛ переважає в Україні?

 За даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІД, офіційно зареєстрованих в Україні з 1987 р., становили споживачі ін’єкційних наркотиків. На сьогоднішній день переважає статевий шлях передачі.

 Як люди заражаються ВІЛ?

 ВІЛ передається тільки від людини людині.

 Шляхи передачі обмежені: не можна заразитися через повітря, їжу і воду, предмети побуту, рукостискання, до того ж кровоссальні комахи (наприклад, комарі) не “переносять” вірус.

 Зараження можливе:

Статевим шляхом, тобто при проникаючому статевому акті, коли презерватив не використовується або рветься.

Через кров, тобто при різних діях, пов’язаних з пошкодженням шкіри або слизової оболонки здорової людини не стерильним інструментом; при переливанні крові або її продуктів; пересадці органів і тканин, інфікованих ВІЛ.

Від інфікованої матері (в 25-30% випадків) ВІЛ може потрапити в організм дитини під час вагітності, пологів або під час годування грудним молоком.

Інші шляхи передачі ВІЛ відсутні.

Що робити, щоб не заразитися?

 ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРЕЗЕРВАТИВИ. Ніхто не захистить Вас краще, ніж Ви самі, а це означає – необхідний вибір вірного партнера і правильне використовування якісних презервативів. ВИКОРИСТОВУВАТИ ОДНОРАЗОВІ ШПРИЦИ І СТЕРИЛЬНІ ІНСТРУМЕНТИ В ПЕРУКАРСЬКИХ І КОСМЕТИЧНИХ КАБІНЕТАХ. Важливо пам’ятати і про те, що що будь-який кілкий або ріжучий інструмент, яким Ви користуєтеся при медичних процедурах, татуажі, пірсингу, проколюванні вух, голінні, педикюрі і манікюрі, повинен бути стерильний, тобто обеззаражений. Звичайно, краще мати особистий інструмент, проте стерилізація надійно гарантує від зараження: ВІЛ миттєво гине при 100° С, тобто при кип’ятінні.

 ВИКОРИСТОВУВАТИ НЕ ЗАРАЖЕНІ ВІЛ КРОВ І ОРГАНИ ПРИ ПЕРЕЛИВАННІ І ПЕРЕСАДЦІ. При переливанні крові або пересадці органів і тканин, важливо переконатися, що в них відсутній ВІЛ. Якщо ВІЛ-позитивна жінка під час вагітності приймає антиретровірусні препарати, їй роблять кесаревий розтин і потім, як альтернатива годуванню грудьми, використовуються молочні суміші, вірогідність передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини знизиться до 1-5%.

 За яких умов ВІЛ гине в навколишньому середовищі?

 При температурі 22° С активність вірусу зберігається незмінною протягом 4 діб як в сухому вигляді, так і в рідинах. Він втрачає свою активність після обробки протягом 10 хвилин 70-процентним спиртом. Для нього згубні домашні вибілюючі засоби. Також він гине при безпосередній дії ацетону, ефіру. На поверхні непошкодженої шкіри людини вірус швидко руйнується під впливом захисних ферментів організму і бактерій. Він швидко гине при нагріванні більше 57° C і майже миттєво при кип’ятінні.

 Що таке “небезпечний” і “безпечний” секс?

 “Небезпечним сексом” називається проникаючий статевий акт, який не “захищений” презервативом. Безпечний або більш безпечний секс – це непроникаючий секс або секс з презервативом.

 Де можна анонімно здати аналізи?

 В кожному обласному центрі і в більшості великих міст України вже багато років працюють кабінети довіри, де Вам ЗОБОВ’ЯЗАНІ  безкоштовно і анонімно зробити аналіз на антитіла до ВІЛ. Кабінети довіри працюють при СНІД-центрах.

 Чи існує в Україні відповідальність за розголошування таємниці діагнозу ВІЛ-інфекція?

 В Україні діє спеціальний закон у зв’язку з ВІЛ/СНІДом. Він передбачає кримінальну відповідальність медичних працівників за розголошування таємниці діагнозу.

 Чи захищає закон права людей, інфікованих ВІЛ?

 В Україні немає законів, дискримінуючих людей, що живуть з ВІЛ, або таких, що пригноблюють їх права. Вони мають право звертатися за медичною допомогою, як до спеціалізованих, так і до будь-яких інших медичних установ, вчитися, працювати і вести звичайний спосіб життя.

 Як можна допомогти людині, інфікованій ВІЛ, на перших стадіях захворювання?

 Перш за все, підтримати психологічно, допомогти їй знайти інформацію про те, де вона може отримати медичну і соціальну допомогу, психологічну підтримку, групи самодопомоги людей, що живуть з ВІЛ.

 Де існують групи взаємодопомоги ВІЛ-позитивних людей?

 За інформацією і підтримкою можна звертатися у Всеукраїнську мережу людей, що живуть з ВІЛ. За даними Мережі, групи взаємодопомоги ВІЛ-позитивних людей є в Києві, Чернігові, Полтаві, Донецьку, Черкасах, Одесі, Миколаєві, Сімферополі, Севастополі, Львові і Хмельницькому.

 Як поводитися людині, інфікованій ВІЛ, та її близьким?

 Обов’язково звернутися до фахівця з цієї проблеми. Такі лікарі є в СНІД-центрах, в кожній області України. Додаткову підтримку можна отримати у Всеукраїнській мережі людей, що живуть з ВІЛ, і групах самодопомоги. Це допоможе отримати об’єктивну інформацію про стан здоров’я, про ВІЛ-інфекцію як про захворювання і всі доступні ресурси. Головне – уникати паніки!

 Пам’ятайте про те, що ВІЛ не ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПОБУТОВИМ ШЛЯХОМ.

 Вживайте тільки найнеобхідніших заходів обережності: користуйтеся презервативами доброї якості при проникаючому сексі, індивідуальними бритвеними лезами, манікюрними наборами і зубними щітками.

 Як виявляється захворювання?

 ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, повільна інфекція. Тому ознаки нездоров’я з’являються не одразу, а через 5-7 років. Але і до цього, в період “носійства” вірусу, потрібно обов’язково консультуватися з лікарем!

 Перші ознаки розвитку хвороби – стомлюваність, загальна слабкість і збільшення декількох груп лімфатичних вузлів. Це не означає, що почався СНІД! Проте, за відсутності спеціального лікування, інфекція продовжує розвиватися. Ось тут-то і приєднуються інші захворювання-”супутники”: поступово розвивається СНІД.

 Як часто ВІЛ-позитивним людям потрібно перевірятися, щоб взнати, що хвороба прогресує?

 Відвідувати лікаря потрібно 1 раз на три місяці. Також необхідний контроль стану захисної (імунної) системи і так званого “вірусного навантаження”, тобто активності вірусу. На жаль, не в кожному СНІД-центрі України можливо таке обстеження.

 Які види лікування ВІЛ-інфекції існують?

 Спеціальні ліки, що діють безпосередньо на ВІЛ. Ці противірусні препарати застосовуються з 1996 року. В Україні вони надаються безкоштовно з 2004 року. Ліки, що діють на збудників так званих захворювань-”супутників”.

 Вітамінні препарати, правильне харчування, “здоровий” спосіб життя також допомагають віддалити СНІД. Є чимало способів дії на організм людини, інфікованої ВІЛ, які покращують її психологічний стан і укріплюють імунітет.

 Який ефект лікування і вірогідність одужання?

 Ефективність лікування сучасними антиретровірусними препаратами дуже висока. Ліки, що діють на ВІЛ, “послаблюють” вірус і його можливість розмножуватися. Проте, повністю знищити ВІЛ вони не можуть. Ці препарати не дозволяють ВІЛ-інфекції перейти в стадію СНІДу.

 Таке лікування вимагає постійного спостереження лікаря і лабораторного контролю, тому не проводиться самостійно.

  Куди звертатися з приводу лікування?

 У разі виявлення ВІЛ-інфекції, потрібно звернутися в обласний або міський СНІД-центр, де нададуть медичну допомогу, доступну сьогодні в Україні.

 Чи можлива вакцинація проти ВІЛ?

 Багато наукових центрів в розвинутих країнах зайнято рішенням проблеми вакцинації, проте, це все ще питання наукових розробок і перспектив, а не реальність. Вакцини проти ВІЛ поки немає.

 Що таке промивка сперми?

 Сучасні методи лікування високоактивною антиретровірусною терапією дозволяють людям з ВІЛ вести повноцінне життя, у тому числі заводити сім’ю і мати здорових дітей. При ВІЛ-інфекції у матері антиретровірусна терапія дозволяє зменшити ризик інфікування дитини до рівня нижче 2%. Якщо ж в парі ВІЛ-інфікований лише чоловік, знизити ризик зараження жінки і майбутньої дитини дозволяє технологія, яка називається промивкою сперми.