24 березня 2014 року у місті Черкаси відбулась прес-конференція до Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом під гаслом «Обстеження та лікування від туберкульозу в Україні – доступність та рівні можливості для всіх!».

Захід було проведено НУО Черкаське обласне відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська Мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» за сприяння Почесного президента ПАТ «Азот» Жуковської Валентини Борисівни у приміщенні Палацу культури «Дружба Народів».

Під час проведення заходу для журналістів про важливість підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля по ліквідації цієї хвороби розповідали представники Департаменту охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» та інших урядових та неурядових профільних організацій, медичні фахівці області.

Так, під час свого виступу головний спеціаліст відділу надання медичної допомоги дорослому населенню Департаменту охорони здоров’я ОДА Олена Продайвода зазначила, що на сьогодні в області функціонує 2 заклади, які надають стаціонарну допомогу хворим на туберкульоз: це Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер та фтизіатричне відділення на базі КП «Уманська міська лікарня №1». Також наявна розгалужена мережа кабінетів контрольованого лікування, де хворі на туберкульоз доліковуються на амбулаторному етапі.

Також, у ході свого виступу, Олена Продайвода наголосила на тому, що туберкульоз – це не медична, а соціальна хвороба, де від медиків залежить лише 15% у його подоланні. Тому з туберкульозом не можна боротися окремими кроками. Це повинна бути системна робота структурних підрозділів державної адміністрації, закладів охорони здоров’я, благодійних організацій, засобів масової інформації, як особливий чинник впливу на формування способу життя населення.

За словами головного позаштатного фтизіатра Департаменту охорони здоров’я ОДА Дар’ї Левандовської, Черкащина займає 15 рейтингове місце по Україні (серед 27 регіонів) з рівня захворюваності на туберкульоз (перші рангові місця присвоєні територіям із найвищими показниками захворюваності на туберкульоз).

– Основним джерелом інфекції є хворі легеневою формою туберкульозу, що кашляють та виділяють з мокротинням збудника хвороби. Особливо великому ризику зараження туберкульозом піддаються люди, які тривалий час знаходяться в контакті з хворим у погано провітрюваному приміщенні: у тюремній камері, армійській казармі, лікарняній палаті чи в колі сім’ї, – зазначила Дар’я Левандовська. – Однак, варто пам’ятати, що попадання в організм туберкульозних паличок означає лише зараження, а не захворювання. І хоча людина дуже сприйнятлива до туберкульозної інфекції, здебільшого організму все-таки вдається перебороти її. Розвиткові хвороби сприяє ослаблення організму попередніми захворюваннями, погане харчування, погані санітарно-гігієнічні умови праці та побуту, досить тривалий контакт із хворим, який виділяє туберкульозні палички.

Як відзначає головний позаштатний фтизіатр, існує дев’ять симптомів захворювання на туберкульоз. Це: кашель упродовж трьох і більше тижнів, кровохаркання, біль у грудній клітці, погіршення апетиту, зниження маси тіла, втома і слабість, лихоманка, потіння вночі, задишка.

– При наявності хоча одного або кількох із цих симптомів необхідно пройти флюорографію органів грудної клітки та всебічне обстеження, – наголосила Дар’я Левандовська.
Голова правління Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» Олена Стрижак зазначила, що у 2014 році у Черкаській області стартували 2 нових проекти направлені на зниження епідемії туберкульозу серед уразливих груп за фінансової підтримки Державної установи «Український центр контролю за соціальними хворобами МОЗ України» та ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій», за кошти Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за напрямками: «Раннє виявлення туберкульозу серед представників уразливих до ТБ груп населення шляхом соціальної мобілізації» та «Забезпечення безперервності лікування туберкульозу серед представників груп ризику шляхом їх підтримки з боку НУО».

Наприкінці прес-конференції Олена Віталіївна озвучила основні заходи, які будуть проводитись на Черкащині з нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом. Зокрема, вона зазначила, що 29 березня о 12:00 годині в м. Черкаси (ТРЦ «Дніпро-Плаза») розпочнеться благодійний концерт, який матиме на меті збір коштів для пацієнтів дитячого відділення Черкаського обласного протитуберкульозного диспансеру.

 

Джерело: https: www.facebook.com