09.02.2011 р. на базі МІРЦ був проведений міні тренінг, направлений на корекцію навичок добровільного консультування у зв’язку з експрес-тестуванням на ВІЛ-інфекцію клієнтів програми Зменшення Шкоди.
На тренінг запрошувалися лікарі та працівники, які беруть безпосередню участь у проведенні ДКТ та мають навики консультування.
Основною метою проведення такого заходу було удосконалення навичок консультування, навичок донесення інформації до клієнтів та мотивація до зміни поведінки.

У ході тренінгу учасники розглянули вплив профілактичних програм на епідемію ВІЛ/СНІДу, а також особливості розвитку епідемії в регіоні. За результатами 2010 р. відмічається тенденція до виходу ВІЛ інфекції за рамки групи ризику. Парентеральний шлях передачі ВІЛ інфекції росте, а статевий зменшується, але серед нових офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих за 2010 р. статевий шлях передачі складає 45%, тоді як парентеральний – 34%. За національною оцінкою ситуації по ВІЛ/СНІДу в Україні кількість ВІЛ-позитивних людей складає 360 тис. Лише 30% ВІЛ-позитивних пройшли тест на ВІЛ і знають про свій статус. Найбільший показник розповсюдженості ВІЛ інфекції спостерігається у Європі.
Звичайно, такі показники вражають і дають привід задуматись над такою невеселою ситуацією.
Також учасники розглянули зміни у Законі України «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення».
23 грудня 2010 року був прийнятий новий Закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»
Тут спостерігаються позитивні зміни, наприклад, Стаття 6. Право особи на тестування з метою виявлення ВІЛ, умови та порядок його проведення говорить про те, що «Тестування осіб віком від 14 років і старше проводиться добровільно, за наявності усвідомленої інформованої згоди особи,
отриманої після надання їй попередньої консультації щодо особливостей тестування, його результатів і можливих наслідків, з дотриманням умов щодо конфіденційності персональних даних, у тому числі даних про стан здоров’я особи».
Також «Обов’язковою складовою тестування на ВІЛ є кваліфіковане післятестове консультування, під час якого особа, в якої виявлено ВІЛ, має бути поінформована про профілактичні заходи, необхідні для підтримання здоров’я ВІЛ-інфікованої особи, запобігання подальшому поширенню ВІЛ, про гарантії дотримання прав і свобод людей, які живуть з ВІЛ, а також про кримінальну відповідальність за свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження та/або зараження ВІЛ».
Під час проведення післятестового консультування працівник закладу, що проводив тестування, має право запропонувати особі, у якої виявлено ВІЛ, за її згодою повідомити її партнера (партнерів) про ризик інфікування ВІЛ та надати рекомендації щодо необхідності тестування на ВІЛ і застосування профілактичних заходів.
Також вказується на обов’язкову медичну допомогу людям, які живуть з ВІЛ, а також про права та обов’язки ВІЛ-позититвних людей.
Учасник тренінгу мали змогу попрацювати у парах, поділитися досвідом та обговорити важливі питання. Великий блок був приділений саме консультуванню та мотивації до зміни поведінки, що являє собою досить складну роботу, враховуючи специфіку клієнтів.
Особливу увагу учасники приділили алгоритму консультування, а також алгоритму пере адресації клієнтів з позитивним результатом. У парах учасники завдяки рольовій грі продемонстрували різні види клієнтів та різні ситуації консультування.
Було приємно відзначити, що більшість учасників добре справилися із завданням, проявили професіоналізм та хорошу підготовку.
На закінчення тренінгу усі учасники відзначили важливість проведення таких тренінгів, оскільки досвід інших, практичні та інтерактивні вправи дозволяють знайти відповідь на багато запитань та допомагають у подальшій роботі.