30 липня пройшло чергове засідання Черкаської обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу за участі відповідних медичних фахівців та представників неурядових організацій.

Так, у ході засідання головний лікар КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» ЧОР Петро Левченко доповів про забезпечення децентралізації та інтеграції надання послуг уразливим групам щодо ВІЛ та людям, які живуть з ВІЛ/СНІД та оцінка їх якості на місцевому рівні у рамках реалізації програм гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (10 раунд). Зокрема, він відзначив, за 2013 рік з метою покращення матеріально-технічної бази сайтів антиретровірусної терапії (АРТ) від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією отримано послуг та робіт на суму 280 тис. грн.

– За рахунок цих коштів було проведено ремонтні роботи приміщень, придбано техніку для офісу, комп’ютерну техніку та меблі, – зазначив Петро Левченко.

Також у ході свого виступу головний лікар Центру розповів і про роботу кабінетів «Довіри», яких наразі в лікувально-профілактичних закладах області працює 28. Крім цього, функціонують 12 сайтів надання АРТ, де здійснюється не лише диспансерний нагляд хворих, але й призначення та супровід антиретровірусної терапії (КЗ «Черкаський обласний наркологічний диспансер» ЧОР, КЗ «Перша Черкаська міська поліклініка» ЧМР, Черкаська міська дитяча лікарня, Смілянська міська поліклініка для дорослих, Уманська та Ватутінська міські лікарні, Золотоніська, Звенигородська, Канівська, Маньківська, Монастирищенська та Черкаська ЦРЛ), що забезпечує проведення лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД за місцем їх проживання.

– На сьогодні проведені моніторингові візити в регіони області з метою перевірки стану готовності до відкриття майбутніх сайтів ВААРТ (Кам’янська, Катеринопільська, Тальнівська, Уманська, Чигиринська ЦРЛ і Городищенське РТМО) за рахунок коштів місцевих бюджетів та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, – додав Петро Левченко.

Про виконання недержавними організаціями проектів з надання послуг уразливим групам щодо ВІЛ та людям, які живуть з ВІЛ/СНІД у сферах профілактики, догляду і підтримки у 2013 році у рамках 9 та 10 раундів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією доповіла голова правління Черкаського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД Олена Стрижак.

– На сьогоднішній день, – розповіла Олена Віталіївна, – недержавними організаціями області було залучено кошти для впровадження програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та туберкульозу на загальну суму близько 6 млн. грн. Зокрема, на ці кошти було обласним відділенням благодійної організації охоплено послугами догляду та підтримки 1200 дорослих, 200 дітей та 200 ув’язнених, виділено 2 млн. грн. на догляд та підтримку за уразливими групами щодо ВІЛ та людям, які живуть з ВІЛ/СНІД, створено та облаштовано 7 сайтів видачі АРТ на загальну суму 280 тис. грн. та планують найближчим часом ще 7 таких сайтів відрити.

Міжнародним благодійним фондом БФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» за рахунок виділених коштів закуплено витратні матеріали до профілактичних проектів (презервативи, лубриканти, голки, шприці, спиртові серветки на загальну суму 1 104 920 грн.), швидких тестів (на ВІЛ, інфекції, що передаються статевим шляхом, гепатити, тощо) на загальну суму 110 720 грн. тощо.

У ході засідання також були розглянуті питання і про розширення доступу до програм замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) споживачів ін’єкційних наркотиків та забезпечення безперервності їх лікування в регіонах області; про результати моніторингу і оцінки даних щодо ситуації з ко-інфекції (туберкульоз/ВІЛ-інфекція); про стан діагностики та лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД, хронічні вірусні гепатити, зокрема вірусного гепатиту С, серед загального населення та уразливих груп.

Прес-служба Департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА