Кровоточать ясна, важкість у шлунку, постійна втома, а якщо до цього ще й були операції чи ви робили собі тату – це чи не єдині симптоми хворої печінки. Кому варто зробити тест на гепатит, нагадує головний лікар Черкаської міської інфекційної лікарні Світлана Волгіна.

– Яка різниця між гепатитами А, В і С?
– Гепатит А належить до кишкових інфекцій. Цей вірус передається фекально-оральним шляхом, тобто через воду, брудні руки, термічно необроблені продукти харчування. Цей гепатит у народі ще називають хворобою Боткіна. Завдяки тому, що у нас стала значно вища побутова культура, використовується разовий посуд, тож і рівень цього захворювання із 2002 року по області суттєво знизився. Усього вірусних гепатитів дев’ять, сім із них передаються через інфіковану кров, однак у нашому регіоні найчастіше реєструються В і С. Ці віруси мають гостру та хронічні форми. Різниця між В і С у тому, що гепатит В частіше проявляється гострими формами та має яскраво виражені симптоми. У 80% випадків його виявляють на перших стадіях, це дозволяє вчасно розпочати лікування. Із гепатитом С усе складніше, адже 80% випадків цього захворювання має стерту клінічну картину. Найчастіше він виявляється при випадкових клінічних дослідженнях, наприклад, обстеженні донорів, під час вагітності або при підготовці людини до планової операції тощо. У 80% хворих на гепатит С цей вірус виявляється уже на хронічній стадії, у 15% із них може розвинутись цироз, а у 7-10% – рак печінки. Усе залежить від того, на якій стадії хронічного гепатиту виявлений вірус та наскільки виражені зміни в структурі печінки. Власне через пізнє діагностування вірус гепатиту С і називають ласкавим убивцею.
– Скільки черкащан хворіє на гепатит?
– Сьогодні важко сказати, скільки хворих на гепатит проживає у Черкасах, бо офіційно реєструвати їх почали лише два роки тому. А скільки людей, хворих на гепатит, не знають про це? Нині іде накопичування даних.
– Чи правда, що сьогодні мова йде про епідемію гепатиту?
– Люди не стали більше хворіти на гепатит, просто ми почали його краще виявляти та діагностувати.
– Чи правда, що серед донорів на Черкащині виявлено більше носіїв гепатиту В і С, ніж у інших областях?
– Так, у середньому цей показник по Україні становить 2%, тоді як на Черкащині 2,5%. Минулого року було виявлено 503 такі донори. Альтернативою є аутодонорство – заготовлення запасу крові для самого себе під час підготовки до планової операції.
– Чи можна вилікувати людину від гепатиту С?
– Так, завдяки противірусній терапії, яку призначають пацієнтам із хронічними формами вірусного гепатиту. Після проведення курсу лікування у 60-80% хворих вірус у подальшому не виділяється, отже, і не виявляє своєї шкідливої дії на організм. Лікування проводиться обов’язково під контролем лікаря- інфекціоніста. Однак хворі не знімаються з обліку і періодично продовжують проходити обстеження. По своїх пацієнтах можу сказати: ті з них, які 2004 року пройшли лікування, продовжують проходити обстеження досі, хоча вони вже не є носіями вірусу. Коли ж гепатит виявлений на стадії некомпенсованого цирозу або раку печінки, то врятувати такого пацієнта дуже складно, єдиним методом лікування є пересадка печінки.
– Якщо людину реально врятувати, то чому цей вірус ставлять на один рівень зі СНІДом?
– Думаю, що це пов’язано з фінансовим боком. Лікування коштує 20-40 тис. грн. на рік, і його можуть собі дозволити далеко не всі хворі. Вони продовжують стояти на обліку у лікаря, проходять симптоматичне лікування, але гепатит залишається у їхньому організмі, і ці люди становлять загрозу для оточення. До того ж ми сьогодні виявляємо багато хворих на цю інфекцію, і їхня кількість у рази перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Але статистику по цих захворюваннях не можна порівнювати, бо на СНІД вона більш достовірна, ніж на гепатит С.
– На основі яких симптомів підозрюють гепатит?
– Якщо у вас протягом життя були оперативні втручання, донорство, наявність тату та якісь стоматологічні маніпуляції і до цього приєднуються відчуття перевтоми, важкості у животі, кровоточивість ясен та кровотечі з носа – усе це має підштовхнути вас пройти перевірку на наявність антитіл до гепатиту С. Таке тестування можна пройти в обласних центрах, гастроентерологічних та інфекційних відділеннях або приватних лабораторіях. Якщо у вас виявили антитіла до вірусу гепатиту – це ще не значить, що ви хворі. Необхідно пройти трикратне обстеження на наявність антитіл. Якщо всі вони виявлять антитіла, слід пройти обстеження на наявність у крові самого вірусу.
– Говорять, що сьогодні дуже багато медпрацівників є носіями цієї інфекції. Хто ще в зоні ризику? 
– Дійсно, так, адже лише протягом останніх десяти років ми інтенсивно користуємося разовими системами, крапельницями, шприцами. У нас з’являється все більше разового інструментарію. Раніше через багаторазове використання медпрацівники мали більший контакт із самим матеріалом: кров’ю, шприцами. Сьогодні ми виявляємо тих працівників, які були інфіковані раніше. Однак я переконана, зараз хвороба уражає менше медпрацівників. У зону ризику потрапляють практично всі люди, які контактують із кров’ю. До неї належать ін’єкційні наркомани, представники секс-бізнесу, люди, які роблять тату, відвідувачі манікюрних, педикюрних, стоматологічних кабінетів, а також ті, кому переливаються компоненти донорської крові. Незважаючи на те, що компоненти крові двічі тестуються, проводиться її карантинізація (зберігання плазми протягом певного часу із забороною її використання) протягом дев’яти місяців.
– Як ця кров тоді може містити вірус гепатиту? 
– Є поняття серологічного вікна, коли в організмі людини або крові, яка відібрана, продовжують відбуватися процеси утворення антитіл. Тобто вірус у організмі є, а антитіла до нього ще не виявляються. Період серологічного вікна для гепатиту В і С – від одного до 6-9 місяців.
– Скільки у середньому коштує лікування проти гепатиту?
– Противірусна терапія будь-якого захворювання досить дорога. У випадку лікування гепатиту С важливе значення має ще й часовий фактор, адже терапія призначається терміном від шести до двадцяти місяців. Причому лікування безперервне. Нашими вітчизняними препаратами пролікувати гепатит С коштує 17-18 тис. грн. курсом шість місяців. Якщо лікування триває 12 місяців, то цю цифру слід помножити на два.
– Кого лікують безкоштовно?
– Узагалі, безкоштовного лікування не буває, за нього хтось платить. Сьогодні безкоштовно в Україні від гепатиту С мають можливість лікування лише хворі на СНІД. На державному рівні розроблена програма лікування хворих із хронічними гепатитами, в минулому році був складений реєстр дітей, які мають хронічний гепатит, маємо надію, що в наступному році програма буде профінансована в частині лікування дітей. На жаль, лікування дорослих пацієнтів можливе лише коштом самих хворих.

Цікавий факт
У середині сімейної пари ймовірність передачі гепатиту С статевим шляхом від одного партнера іншому становить 0,01%. Вірус передається лише через кров, а для цього необхідно, щоб при статевому контакті відбулося травмування слизової і одного, й іншого партнера.