Маніпуляція – це дії спрямовані на зміну або провокування певної поведінки іншої людини. Ви будете здивовані, але кожна людина в тій чи іншій мірі намагається маніпулювати іншими людьми. Тому кожен з нас ризикує попасти під свідому чи несвідому маніпуляцію зі сторони оточуючих.

А тепер розглянемо найпопулярніші маніпуляції, за допомогою яких нами маніпулюють і за допомогою яких ми маніпулюємо іншими людьми.

Маніпуляція № 1 «Треба»

Є одна чудова маніпуляція – маніпуляція словом «треба». У людини є 2 важеля: один у ній – «хочу», другий зовні і прищеплюється батьками – «треба». «Хочу» з самого народження, а згодом з’являється важіль «Треба».

Треба їсти манну кашу. Треба посміхатися, коли приходять гості. Треба ходити в школу. Треба ходити на роботу. І через це «треба», нас намагаються змусити виконувати, те чого робити ми не хочемо.  Коли вам говорять слово «треба», знайте – вами маніпулюють.

Маніпуляція № 2 «Псевдо-логіка»

У нашій свідомості є велика дірка – ми вважаємо себе людьми розумними і логічними. Однак давайте подивимося правді у вічі: скільки законів логіки ви пам’ятаєте? Хоча б 4 пригадаєте?

Мабуть, не багато знайдеться таких людей. Проте кожен з нас вважає себе логічною людиною. Саме тому інші люди часто маніпулюють нами, використовуючи псевдо-логіку. Часто ми не задумуємося чи логічне щось чи ні, для нас важливо, щоб твердження звучало логічно. У наступних двох пунктах будуть наведені приклади псевдо-логіки.

Маніпуляція № 3 «Значить»

Найбільш банальний приклад – «Любиш, значить повинен купити шубу». Або «Кохана, я весь день на роботі був, значить ти повинна сьогодні ввечері мене обслуговувати і нічого від мене не вимагати».

Коли ви чуєте слово «значить», задумайтеся. Найкращий спосіб, який дозволяє викрити 80 відсотків маніпуляцій, це задати собі питання: «Якої поведінки від мене зараз хочуть?»

Маніпуляція № 4 «Тому»

Якщо слово «значить» натякає, що ліва і права частина виразу однакові, то слово «тому» пояснює, що з першої частини висловлювання випливає друга. «У цьому сезоні модний фіолетовий колір, і тому ви повинні скупити всі шмотки, які ми нашиємо.» «Кохана, у мами сьогодні день народження, тому ми повинні до неї піти.”

Зрозуміло ж що ліва і права частини з собою не пов’язані ніяк. Те що у мами день народження зовсім не є причиною, що ми повинні на нього піти.

Маніпуляція № 5 «Жалість”

Є люди, які не залишать вас у спокої, навіть після того, як ви їм відмовили. Вони будуть наполягати на своєму проханні, застосовуючи методи посилення прохання. Перший і найпоширеніший метод – посилення прохання через почуття жалю. Людина починає розповідати яка вона бідна, нещасна, про те, що ваша допомога врятуєте йому життя.

Нагадую, що одним із найпростіших способів захисту від маніпуляції – задати собі питання: «Якої поведінки від мене зараз хочуть?». Відповівши собі на це питання, ви зможете протистояти маніпуляціям.

Джерело:  http://how-to-do.org/5-bazovyh-sposobiv-manipuluacii/