Щоб урятувати націю від вимирання, треба дбати й про здоров’я здорових людей. До цього закликає нас професор Михайло Курик, директор Українського інституту екології людини, який уже понад 10 років поспіль б’є на сполох: людина своєю нерозумною діяльністю порушила рівновагу в природі, і це може призвести до самознищення. Минулого року професор виступив із засторогою на сторінках «Вашого здоров’я» (№19, травень 2008 року, «Природа хвора людиною — рятуймо її від нас і для нас»).
Та Михайло Васильович не лише дзвонить у «всі дзвони». Відомий вітчизняний учений з активною громадянською позицією шукає і знаходить шляхи виходу із кризи (не фінансової — екологічної і демографічної). Створює програми оздоровлення для здорових дітей і разом з однодумцями впроваджує їх у навчально-виховні заклади (щоправда, з великими потугами), досліджує якість фасованої питної води, щоб дати нашим дітям найліпшу — живу. Має у творчому доробку екологічний кодекс людини — своєрідні заповіді, що є добре й погано, щоб жити в гармонії із природою на користь їй і нашому здоров’ю. Спільно з такими ж, як і сам, ентузіастами планує створити асоціацію захисту здоров’я здорових дітей, об’єднавши зусилля педіатрів і громадських організацій.

ЩОБ НЕ СТАТИ «ДИНОЗАВРАМИ», ТРЕБА ПОТРУДИТИСЯ
У нашій державі опікуються здоров’ям переважно хворих людей (вітчизняна система охорони здоров’я налаштована на допомогу тільки тим, хто звертається до лікаря, тобто має певні скарги на самопочуття), тоді як стан відносно здорових — надзвичайно гостра проблема сьогодення, а профілактична медицина в нас розвинена слабо.
Ми всі, і наші діти передусім, хочемо ми того чи ні, щодня отримуємо негативний вплив забрудненого довкілля. За роки незалежності ми втратили понад 6 мільйонів населення (без війни й голоду!) — справжній екологічний геноцид. Але нам під силу контролювати цей вплив і зберегти здоров’я в нездоровому середовищі. Тільки для цього треба добре трудитися, бо в наших умовах варіант традиційного літнього оздоровлення на півдні вже не спрацьовує. Адже на наш організм впливає багато чинників, до того ж різними шляхами.

НЕЯКІСНІ ПОВІТРЯ, ВОДА, ЇЖА — РУЙНУЮТЬ ТІЛО
Від чого потерпаємо:
На першому місці — забруднене повітря, від якого страждає не тільки бронхолегенева система людини, а й розумова діяльність (наслідок дії свинцю, який нам «постачають» автомобілі).
На другому — неякісна вода: її п’ємо, на ній готуємо. Своєю бездумною діяльністю людина призвела до висихання багатьох малих річок, забруднила великі, навіть у повноводому Дніпрі вода майже не тече: внаслідок постійних змін русла вона в ньому стоїть. Нині основний канал постачання води в містах України — водопровідна мережа. Навіть якщо допустити, що на водопровідній станції її належно ретельно готують, у квартири вона приходить зміненої якості. Із наших кранів тече так звана гомеопатична отрута, бо вода, маючи інформаційну пам’ять, наповнює наші склянки «зі спогадом» про брудні труби. І ця негативна інформація малими дозами, але щодня (!) непомітно отруює наш організм. Не ліпша й вода в бюветах: не проходить достатньої водопідготовки. А вода в сільських криницях містить пестициди, нітрати, вміст яких (що найстрашніше) не контролюють відповідні служби.
Пити переварену — вчорашній день. Для росту й повноцінного розвитку дитини потрібна жива якісна вода, не вбита кип’ятінням, яка відчула енергію Сонця й Місяця, вітру, дощу тощо. Шкільні «Фонтанчики», як і побутові фільтри, не розв’язують проблеми, бо будь-який фільтр руйнує структуру води, робить її мертвою (очищена в такий спосіб вода годиться тільки для приготування їжі). Дитині ж треба щодня, найліпше зранку натще, випивати 150—200 мл сирої високоякісної води, яка за своїм складом і властивостями близька до зв’язаної внутрішньоклітинної води людського організму. Наш досвід показує: якщо дитячий заклад подбає про це, то вже за 2 місяці здоров’я всіх вихованців значно поліпшується, навіть попри те, що вдома не п’ють таку воду — тут важливе дотримання ритму хоча б 5 разів на тиждень.
Високоякісну питну воду сьогодні можна знайти лише серед фасованих, та й тих на пальцях перелічити і, на жаль, важко знайти в продажу. Перевірили 8 марок дитячої води — вся придатна тільки для приготування дитячого харчування, але не для пиття, до того ж фасована в бутлі по 5—6 л, а це — ризик розвитку в ній мікробів уже на 2—3-й день після відкривання.
На третьому місці — харчування. У нас — засилля імпортних (чужих нашому організму) продуктів. В українських же — хімічні добрива, які застосовують на етапі вирощування, штучні домішки (на етапі переробки) й генетично модифіковані організми. Продукти в магазинах не мають належного маркування, та й не кожен споживач уважно читає інформацію на упакуванні. Скажімо, купуємо томатний сік, — здавалося б, натуральний продукт, а в його складі — генетично модифікований крохмаль (щоб довше зберігався). До речі, внаслідок перевірок ми встановили, що магазинні соки — страшний сурогат, вони не мають енергетики. У йогуртах майже немає натурального молока. Тому треба намагатися годувати дитину (і дорослих також) природною їжею, чистою, яка має позитивну енергетику тощо. Варити треба на очищеній воді, достатньо вдома мати простий фільтр, щоб затримував бруд із труб: пісок, сажу тощо. Немає фільтра — на відстояній з крана (відстоювати щонайменше протягом 2-х годин, використовувати верхню частину, а 3—5-сантиметровий шар води на дні посуду виливати геть). Куди важливіше — якої якості продукти кладемо в каструлю: що більше натуральних, то ліпше.

ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ХВИЛІ Й НЕКОНТРОЛЬОВАНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ВПЛИВ — «ЛАМАЮТЬ» ПСИХІКУ
На четвертому місці з руйнівного впливу на людину — негативна дія електромагнітних полів. Якщо вода змінює свою польову структуру лише від одного дзвінка мобільного телефону (неодноразово проводили експеримент зі склянкою якісної води, яку ставили на мобільний), то що робиться із нашим мозком, у якому 98% води? Навіть за умови застосування захисних пристроїв мобільні телефони є чинником ризику розвитку онкопатології мозку. Тому на цих пристроях, як і на цигарках, треба зазначати про небезпеку для здоров’я. А доки чекатимемо відповідного законопроекту на рівні держави, раджу вже сьогодні відмовитися від затяжних розмов по мобільному і дітей убезпечити від зайвих контактів телефоном.
Окрім негативного впливу електромагнітних полів комп’ютера на мозок і статеві органи людини, неабияку небезпеку несе Інтернет: щоденна тривала робота в мережі веде до аутизму (замкнутості) і зрештою до суїциду (в Україні 26 випадків суїциду на 100 тисяч населення, причому він молодшає).
І незалежне зовнішнє тестування — на шкоду здоров’ю наших дітей, бо перетворює їх на автомати, а треба знати душу дитини, від неї залежить наше майбутнє.
На п’ятому місці — неконтрольований інформаційний вплив засобів масової інформації (ЗМІ), проповідників різних релігійних течій на свідомість сучасної людини, від чого багато співвітчизників перебувають у стані стресу, страху, невпевненості в завтрашньому дні. Як наслідок — замкнутість, захворювання Альцгеймера, Паркінсона, втрата розумових здібностей тощо. А ЗМІ мають показувати людям найліпше, що є сьогодні, налаштовувати на позитив і допомогти повернути людину до природи. Адже, лікуючи природу, лікуємо себе.